PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie" w projekcie pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli – realizacja 2022-2023

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wdraża projekt, którego efektem będzie powstanie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z ośmiu Ekopunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze stanowisk, które zachęcą do poznawania historii i zabytków Stalowej Woli.

Zanim jesienią 2023 r. Ekopunkty staną w przestrzeni miejskiej, można już skorzystać z aplikacji „Przystanki naszej historii. Stalowa Wola”, która jest dostępna online. To nowe narzędzie pozwoli na samodzielne wyprawy w teren i odkrywanie wielu ciekawych miejsc oraz historycznych budynków. Choć aplikacja powstała z myślą o wspieraniu Ekopunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, które dopiero jesienią pojawią się w przestrzeni miasta, to już teraz może być przydatna dla niejednego globtrottera. Jest ona dostępna także w języku angielskim.

W aplikacji znalazły się mapki, które pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek pieszych oraz rowerowych. Na szlaku Historii Rozwadowa będzie można poznać dzieje dawnego miasteczka, jego fundatorów i dawnych mieszczan oraz poznać informacje o wielokulturowości Rozwadowa i bohaterskiej działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej. Trasa sakralna zachwyci XVIII-wieczną architekturą klasztoru kapucynów i neogotyckim kościołem farnym. Na zielonym szlaku przyrodniczym w przestrzeni miasta będzie można zobaczyć jeden z najstarszych dębów w mieście zwany Dębem Powstańców, egzotyczne gatunki krzewów i drzew, charakterystyczne dla XVIII- i XIX-wiecznych ogrodów przypałacowych, oraz wyjątkowe pomniki przyrody.

Aplikacja przybliża okolice: dawnej wsi Pławo i budynku Ochronki (ul. Wałowa, ul. Pławo), klasztoru kapucynów i cmentarza rozwadowskiego oraz miejsce hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ul. Klasztorna, ul. Traugutta, ul. Górka), synagogi (ul. Poprzeczna), budynku Sokoła i budynku dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa A. Karpińskiego, ul. Rozwadowska), dworca kolejowego i Muzeum Kedywu (ul. Bełżyńskiego, ul. Dąbrowskiego), Rynku rozwadowskiego, Muzeum – dawnego Zamku Lubomirskich, kompleksu podworskiego w Charzewicach (park Lubomirskich).

Z aplikacji można skorzystać poprzez stronę internetową Muzeum Regionalnego www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce Projekty lub pod linkiem www.ekopunkty.muzeum.stalowawola.pl.

Aplikacja została wykonana w ramach zadań realizowanych przez Muzeum stalowowolskie w ramach przedsięwzięcia „PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII EKOpunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” w projekcie pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli i realizowanego w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny, zarządzanego przez Lidera – Gminę Stalowa Wola. Projekt został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%) i ma na celu poprawę rozwoju lokalnego i instytucjonalnego Stalowej Woli.

Zespół merytoryczny: Aneta Garanty, Krzysztof Adamek, Beata Trybuła

Koordynator projektu: Elżbieta Skromak

Lektorzy: Krzysztof Adamek, Piotr Krasnowolski

Tłumaczenie tekstów na język angielski: Gabriela Siembida

Redakcja tekstów w języku angielskim: Piotr Krasnowolski

Korekta językowa tekstów w języku angielskim: Anna Meysztowicz

Ciekawostki dendrologiczne: Katarzyna Żak-Zatorska

Grafika, aplikacja: Digimuth Sp. z o.o.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Działania projektowe trwają już od 2022 roku. W ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli opracowano materiały archiwalne, teksty i fotografie na potrzeby ścieżki dydaktycznej, z uwzględnieniem opinii mieszkańców, którzy wzięli udział w trzech konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w opracowanej przez muzealników ankiecie. Obecnie trwają prace przy nagraniach wspomnień ze „świadkami historii" –o dawnym Rozwadowie, Pławie i Charzewicach oraz opracowywany jest projekt architektoniczo-budowlany Ekopunktów. Stanowiska informacji historycznej „Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” zostaną wyposażone w plansze informacyjne, zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, ławeczkę i stojaki na rowery. Przy każdym przystanku do odsłuchania będą kilkuminutowe wspomnienia mieszkańców miasta. W ramach projektu Muzeum zaplanowało jesienią 2023 także szkolenie dla chętnych, którzy chcieliby zostać przewodnikami na tej nowopowstającej ścieżce turystycznej.

www.norwaygrants.pl           www.norwaygrants.org

projekty